Top singlovi

  1. Foo Fighters - The Sky Is A Neighborhood
  2. Thirty Seconds To Mars - Walk On Water in the Live Lounge
  3. Sting – I Can't Stop Thinking About You
  4. Radiohead - Lift
  5. David Bowie - I Can't Give Everything Away
  6. Prophets Of Rage – Living On The 110
  7. Nine Inch Nails – Less Than
  8. Queens Of The Stone Age – The Way You Used To Do
  9. U2 - You’re The Best Thing About Me
  10. Starsailor - All This Life

Top album

Neil Young - Hitchhiker

dvd preporuka

David Gilmour – Live At Pompeii

Najava koncerata

Ključne riječi

Sve ključne riječi

Taman i Cassia u Močvari

Taman i Cassia u MočvariPeti ovosezonski koncert Vrela zvuka u zagrebačkoj Močvari predstavlja dva potpuno nova imena na hrvatskoj etno sceni.

No, ako su imena/bendovi novi, njihovi članovi nisu. Dapače, neki od njih su već godinama prisutni na domaćoj etno/world music sceni, ali i u glazbenim sastavima drugih žanrovskih usmjerenja.

Stoga je veliko zadovoljstvo da će oba današnja izvođača svoj (gotovo) prvi nastup imatina Močvarinom stejdžu na još jednoj višesatnoj proslavi hrvatske glazbe. Popratni program uključuje i world music DJ party te etno fonoteku, besplatnu trajnu glazbenu knjižnicu.

Članove grupe Taman tavan itekako ste imali priliku upoznati u raznim drugim bendovima. Dunja Bahtijarević je pjevačica grupa Kazan i Mimika, a prisutna je na raznim događajima tradicijske glazbe, često kao voditeljica vokalnih radionica. Myriam De Bonte belgijska je glazbenica čiji je matični bend Mih&Me, a koja je također aktivna na radionicama tradicijske glazbe, a jedna je od suvoditeljica programa na festivalu TradInEtno. Goran Farkaš je, pak, pjevač i glazbenik u grupi Veja, surađuje u drugim bendovima poput Mih&Me i Zykopops, a također je uključen u kreiranje programa TradInEtno.

Taman tavan za sebe kažu kako su se upoznali su se mjestu gdje se sastaju kulture. Prvi koncert održali su sretnim slučajem, u Belgiji 2017., a nakon toga trajno su se upustili istraživanje muzike skrivene u tamburi, harmonici i glasovima.

Uz njih će nastupiti i Cassia, bend koji čini grupa zaljubljenika u glazbu, a zapadnoafrički ritam je ono što ih je spojilo i prati ih već dugi niz godina. Prošli su kroz mnoge radionice, odsvirali mnogo koncerata u raznim sastavima, a sad se vraćaju korijenima i fokusiraju se na brzi i žestoki ritam.

Sviraju tradicionalne ritmove koji se u afričkim selima sviraju stotinama godina. Ritam djembea i dun-dun bubnjeva upotpunit će i pokoja afrička pjesma te zvuci balafona (afrička verzija ksilofona).

Članovi benda su: Marko Šturman, Maja Špoljarić, Jelena Dragojević, Igor Bogdanović, Tomislav Šokčević, Leo Hrs, Slaven Damjanić i Kazimir Mikašek.

U sklopu ovog koncerta bit će predstavljena i ETNO FONOTEKA, besplatna etno/world music glazbena knjižnica u kojoj ćete moći trajno posuditi neka od svjetskih izdanja objavljenih u posljednjih nekoliko godina.

Vrelo zvuka je novi projekt posvećen promociji etno/world music/tradicijske glazbe koji se odvija pod umjetničkim vodstvom Emira Fulurije.

Objavljeno 13.03.2019.

Vremeplov

Po meni, jedna od osnovnih zadaća umjetnosti je, osim interpretacije svijeta koji nas okružuje, to da ostaviš nekakav trag u prostoru i vremenu - trag u beskraju.
Markovski, intervju za RiRock.com