Top singlovi

  1. Foo Fighters - The Sky Is A Neighborhood
  2. Thirty Seconds To Mars - Walk On Water in the Live Lounge
  3. Sting – I Can't Stop Thinking About You
  4. Radiohead - Lift
  5. David Bowie - I Can't Give Everything Away
  6. Prophets Of Rage – Living On The 110
  7. Nine Inch Nails – Less Than
  8. Queens Of The Stone Age – The Way You Used To Do
  9. U2 - You’re The Best Thing About Me
  10. Starsailor - All This Life

Top album

Neil Young - Hitchhiker

dvd preporuka

David Gilmour – Live At Pompeii

Najava koncerata

Ključne riječi

Sve ključne riječi

Jon Lord - Umjetnik i njegovo djelo

Jon Lord - Umjetnik  i njegovo djelo Govoreći o dijelu tj.. glazbenom nasljeđu Jona Lorda trebalo bi krenuti od pojma Hard Rock Glazba. U ovoj skici o radu i dijelu umjetnika o kojem je riječ treba dotaći i riječ umjetnost.

Možda hard rock glazba nije dovoljno univerzalna i možda ne nudi dovoljno sadržaja da bi se mogla nazvati umjetnošću ali je ipak zaokupila pozornost fanova čitavog svijeta - ta pažnja se mjeri milijunima ljudi diljem svijeta. Iako u izvjesnom smislu u toj glazbi postoje konstruktori, građevinari, a cigle su samo djelo stotina predanih fanova, kolekcionara, kojih ima već 40-ak godina i koji pažljivo istražuju i čuvaju pojedinosti o ovoj glazbenoj pojavi - Jon Lord je definitivno jedan od najznačajnijih i najvažnija ličnost ovog smjera ...

Jon Lord u hard rocku je prepoznatljiv po tonu svog instrumenta - kao virtuoz prepoznatljiv je u granicama dozvoljenih varijacija. Iako je boja tona krajnje osobna stvar i razlikuje se od glazbenika do glazbenika svrha izdvajanja Jona Lorda je u ”razlozima” izražajnosti, jačini tona (Bach On To This) ...Težeći da spoji funkcionalnost Bacha kroz hard rock izražavanje i liriku Tchaikovskog, fleksibilnost Lordovih tona u solo izražaju je primjer svjesnog i namjerno lijepog i ugodnog. Sve to opet pomiješano s blues i Jazzom - dobiva se građevni materijal koji ga je odvajao od ostalih svojih kolega (Lazy - Deep Purple).

Ritmički puls njegovih tema kroz solo dionice, intonativna visina (varijacije koje su dozvoljene samo kada je u pitanju pentatonska ljestvica i blue note, osnovni ritam), donijeli su melodijske fragmente koje je lako zapamtiti i pjevušiti. U pjesmama koje su zaostavština Deep Purple ako se sagledava visina tona kojom se izražavao Jon Lord - konkretno zvučanje tonova tj.. dinamika - mijenjaju se za vrijeme njihovog trajanja tako da nema dislociranost nego se po školskim pravilima ide od piano do forte - sve to ukazuje na Lordovu vještinu i umijeće kao improvizatora (Wring That Neck-Live - Deep Purple). Definitivno jedno je prisutno u muziciranju Jona Lorda - nije najvažnija stvar koje će tonove odsvirati već kako će ih odsvirati (Speed King-Live - Deep Purple).

Instrumentacija tj.. instrumentalna glazba i njena osnovna harmonska načela i formalne strukture kod Jona Lorda su spoj klasičnog obrazovanja i bluesa. Povezano kao spoj ti glazbeni kombinirani elementi i princip varijacije nisu podlegli dokazivanju samosvojnog šematizma da se ide ispred drugih već je došla do izražaja vezanost za grupu (Paice Ashton Lord) tj.. identifikacija s idejom i ostalim članovima. Ovaj osjećaj poistovjećivanja će se osjećati i na solo radovima gdje je ”podređen” gostima (Anni-Frid Lyngstad / Sissel Kyrkjebø / Sam Brown ...)

Ali da se vratimo prethodno napisanom: solistički prostor ovog umjetnika je definitivno primjer podređenosti glazbenom tekstu. I kada ideju predstavlja kao ritmičku predstavu tonova, kontrola nad svakom frazom, munjevita izražajnost koja ni u jednom taktu ne prelazi u tehnički egzibicionizam (Bouree - Jon Lord solo), predivne glazbene ideje i zaobljenost (a ne prostranstvo inspiracije) - to je Jon Lord!

Kada je u solo radovima (ili kao) gost imao pjevačice pored sebe, do izražaja je dolazila lepršavost tonova i radzragane igre tonovima, neobavezne ali prisutne u glavi slušatelja za dalje pjevušenje (Stop - Sam Brown). Široki i prijatni tonovi kojima se Jon Lord uvijek vraćao (Pictured Within ’ – Jon Lord solo) ili kompozicija koja melodičnim tempom označava skretanja ka klasičnom obrazovanju (Gigue – Jon Lord solo) su nezaobilane dio njegove glazbene osobnosti. Kako god - Lordova smirena elegancija nikada nije zasmetala razuzdanoj agresivnosti Lord hard rock orguljaša i obrnuto - naprotiv, taj kontrast predstavlja ovog glazbenika umjetnikom.

A opet (Hoochie Coochie Men) blues kao ogoljena suština ili povratak korijenima (Artwoods) s glazbenicima sličnim sebi i nikako autoritativno muziciranje nego s bendom - i opet s podjednako razvijenim osjećajem za ritam i melodiju i aranžmane - je još jedna stepenica u skici predstavljanja Lorda kao umjetnika.

Ukratko, tehničko majstorstvo i način glazbenog izražavanja su Lorda dovele u red rock velikana koji je posjedovao najveći talent - da iza sebe ostavi glazbu - glazbu punu slobode potkrijepljenu klasičnim harmonskim, ritmičkim i melodijskim rješenjima - koji su zapravo slikanje tonovima - a ne glazbena slika. Drugim riječima, Lord je jedan veliki romantičar u duši koji se odlično snašao u punoj slobodi svoje maštovitosti. Kako god - moderna rock glazba ima sreću da poznaje rad i djelo Jon Lorda - ako je dovoljno za definiciju o njegovom umijeću i glazbenoj ostavštini.

Ivica Edge Stanković

Objavljeno 21.07.2013.

Vremeplov

Moj prvi ”dug društvu” je bio pomoć jednom društvu za zaštitu dupina. Dio moje zarade od prodaje albuma dajem Greenpeaceu.
Rick Danko (The Band)