Mračni audio-vizualni koncert: Mai Mai Mai, ATŌMI

Raznolikost oralne tradicije prožima se u različitim oblicima folklora. Običaji koji više ne postoje nekoć su davno bivali opjevanima kroz pjesmu ili priču. Rasli su i mitovi, prošlost Sredozemlja sačuvala se kroz istraživanje tkiva tih kultura, a naši gosti vješto guraju granicu osuvremenjujući takve utjecaje sadašnjim zvukom.
Glazba je posebno zanimljiv artefakt u takvoj priči. Baviti se istragom civilizacija kroz tradiciju uvijek je hrabra činjenica. Ipak, ovdje ne govorimo o world music-u koja nas hrabro uči različitosti. Ovoga puta napjev se stapa s dronažom. Potom se budi klasika koja hrabro nadograđuje elektro puls pjesmama. Mistika Mediterana šalje nam svoje najbolje istraživače:
Artikulacija običaja minulih vremena koji polako nagrizaju sadašnjost dio je glazbena programa
MAI MAI MAI. Prošlost koja mora biti egzorcirana je ono što ga posebno inspirira za reinterpretaciju tih istih zvučnih ludila u koje često uplovi. Znan je radi vrlo nemoguća spoja koji tekstualnu istragu prostora iz kojeg dolazi nadograđuje kulisom spoja folklora talijanska juga, industrial dronea uz malo, ali samo malo proto techna.
Toni Cutrone je već na svojoj mediteranskoj trilogiji albuma najavio mash up kakav se rijetko može čuti. Pokušao je rekreirati duhove mrtvih bukom, nostalgiju tretirati kao ružan san koji se mora izgladiti da bi se budućnost promijenila. Opjevao je prosvjedne pjesme talijanskih radnica, igrao se arapskim futurizmom, zagrebao duboko u užase svoje države koja se javno nikad nije pokajala za zločine počinjene užasima zla režima koji je nekoć krasio njihov politički panteon.
Zakopan između gomile sampleova, zvučnih manipulacija, steel pedal gitare i računala,
MAI MAI MAI svojim zadnjim albumom „Rimorso” sprovodi mistiku u realno. Ono što je mrtvo je nestalo, no ovim se putem ponovno otkriva u nekoj sasvim drugoj formaciji, ovoga puta glazbenoj. Koncert pretvara odsutnost u prisutnost, odbacuje nostalgiju radi sadašnje konzumacije uronjene u vremensku disjunkciju koju proživljavamo. Buka kao ritualni performans.
MAI MAI MAI stage je dijelio s GNOD, Giant Swan i The Bug između ostalih. Njihov kaos je ništa spram onoga što MAI MAI MAI evocira.
Folkloristiku prethodnika sjajno će nadopuniti solo brijač
ATŌMI, ili Lorenzo Setti, rođen u Italiji, no s adresom u Berlinu. Njegova je elektronika vješt spoj ambijentalne glazbe, syntheva, klasike i generalnog igranja zvukom.
Glazbeni put započeo je bubnjajući u raznim bendovima, svirajući turneje diljem Europe i SAD-a, no 2020. započinje vlastiti pothvat, ogoljen od članova, ovoga puta okružen novim otkrićima. Ono što je raslo koronaški i polako je sada legitimna baza iznimne kompozicijske fleksibilnosti mladog producenta koji nastavlja istraživati.
Njegovi su nastupi performativni slijed imerzivnih instalacija, prostornog dizajna zvuka i interaktivne audio vizualne izvedbe. Mnogi su već rekli da je baš takav spoj jedan od najoriginalnijih među generacijom novih izvođača.
Objavljeno 01.06.2024.