Top singlovi

  1. Foo Fighters - The Sky Is A Neighborhood
  2. Thirty Seconds To Mars - Walk On Water in the Live Lounge
  3. Sting – I Can't Stop Thinking About You
  4. Radiohead - Lift
  5. David Bowie - I Can't Give Everything Away
  6. Prophets Of Rage – Living On The 110
  7. Nine Inch Nails – Less Than
  8. Queens Of The Stone Age – The Way You Used To Do
  9. U2 - You’re The Best Thing About Me
  10. Starsailor - All This Life

Top album

Neil Young - Hitchhiker

dvd preporuka

David Gilmour – Live At Pompeii

Najava koncerata

Ključne riječi

Sve ključne riječi

Primal Scream - Bend koji je spojio elektroniku i rock

Primal Scream - Bend koji je spojio elektroniku i rockPrimal Scream je kultni rock bend i jedan od ”stupova” britanske new wave scene. Frontmen benda, Bobby Gillespie, nedavno je snimio pjesmu sa Lovefoxxx, pjevačicom benda CSS i ujedno najavio novi, deveti po redu, studijski album koji se očekuje tijekom ove godine. Produkciju i miks albuma zajedno sa bendom rade James Ford, inače producent novih albuma bendova Klaxons i Arctic Monkeys, kao i Paul Epworth, producent albuma za Bloc Party i Babyshambles.

Trenutno je aktualno njihovo DVD izdanje „Riot City Blues Tour“ koje sadrži snimak koncerta održanog 2006. godine u čuvenoj londonskoj dvorani Hammersmith Apollo (Odeon).

Primal Scream su nastali 1982. godine u Glasgowu, ali bend svoj pravi start dobija tek nakon nakon što potpisuju ugovor sa „Creation Records“, proslavljenom izdavačkom kućom koju tada tek osniva famozni menadžer Alan McGee, najzaslužniji za otkriće mnogih bendova poput Oasis i The Hives. Ubrzo Gillespie napušta dotadašnje mjesto bubnjara u grupi The Jesus And Mary Chain, nakon čega počinje da intenzivno gradi Primal Scream zvuk uz veoma česte promjene članova benda.

Poslije prvog albuma „Sonic Flower Groove“ iz 1987. i „Primal Scream“, drugog albuma iz 1989. godine, bend se nalazi u kreativnom kaosu, još uvijek bez pravog proboja u sam vrh britanske rock scene. I onda dolazi „Screamadelica“ iz 1991. godine, prema nekim kritičarima možda i najznačajniji album tog desetljeća, ali sigurno album koji se danas smatra za pionirski most između dvije subkulture, elektronske i rock, kombinacije koja od tada ne prestaje da donosi nova zanimljiva djela moderne muzike.

Bend nastavlja sa stilskim varijacijama u albumima „Give Out But Don’t Give Up“ (1994) i „Vanishing Point“ (1997), da bi svoj karakterističan zvuk potvrdili na albumima „XTRMNTR“ (2000) i „Evil Heat“ (2002) koji ih ponovo stavljaju na sve tanju granicu između elektronske i gitarske scene. Sa posljednjim albumom „Riot City Blues“ iz 2006. godine, Primal Scream se vraćaju tradicionalnom rock izrazu, a Gillespie ponovo uživa u čestim medijskim paralelama sa zvukom Rolling Stonesa koje ga prate od najranijih izdanja.

Primal Scream su na albumima surađivali sa brojnim gostima među kojima su i Kate Moss, George Clinton, Bernard Sumner, Glen Matlock, pa čak i Robert Plant koji je za bend odsvirao usnu harmoniku na jednoj od pjesama. O bendu je napisano čak pet knjiga, a svjetska glazbena kritika često potvrđuje da se radi o izuzetnom bendu čiji je utjecaj na suvremenu glazbu nezamjenjiv. Zavidno koncertno iskustvo njihova je najbolja preporuka.

Članovi:
Bobby Gillespie
Andrew Innes
Gary ”Mani” Mounfield
Martin Duffy
Darrin Mooney

Studijski albumi:
Sonic Flower Groove (1987.)
Primal Scream (1989.)
Screamadelica (1991.)
Give Out But Don’t Give Up (1994.)
Vanishing Point (1997.)
XTRMNTR (2000.)
Evil Heat (2002.)
Riot City Blues (2006.)

Link: www.primalscream.net

Primal Scream - Country Girl



Mate Bogut

Objavljeno 17.04.2008.

Vremeplov

Gotovo svaka vrsta popularne glazbe ima svoj etički, a ne samo estetski sklop, jer tekstovi pjesama, pojavnost izvođača, njihov svjetonazor, statusni simboli, mjesta na koja izlaze i moralni kodeks često su jednako bitni koliko i sama glazba.
Aleksandar Dragaš, novinar i rock kritičar