Rage Against The Machine - Buka, stav i bijes
Rage Against The Machine, također znani kao RATM ili jednostavno Rage bili su američki rock bend poznat po promicanju mješavine hard rocka i rapa, imenovane ”rapcore”, kao i po svojim ljevičarskim uvjerenjima, te političko-socijalnom aktivizmu. Na vrhuncu karijere prije raspada u 2000/2001., Rage Against the Machine je postao jedan od najpopularnijih političkih rock bendova svih vremena - i u svakom slučaju 90-ih. Trenutačno, tri člana benda, Tom Morello, Tim Commerford i Brad Wilk - članovi su benda Audioslave, uz bivšeg pjevača grupe Soundgarden, Chris Cornella, a Zach de la Rocha samo povremeno snima rijetke singlove.
Počelo je tako da je Tom Morello napustio svoj nekadašnji bend Lock Up i odlučio osnovati novi projekt. Morello je u jednom Los Angeleskom klubu upoznao Zacha koji je tamo repao. Morello je pozvao u bend i bubnjara koji je bio na audiciji za Lock Up, Brada Wilka, dok je Zach nagovorio svog prijatelja iz djetinjstva, Tima Commerfolda da im se pridruži na basu. Naziv benda je došao od Zacha, ”Rage Against the Machine” je trebao biti naziv njegovog prvog albuma ali budući da nikad nije izašao iskorišten je za ime novog benda. Prvi nastup su imali na tulumu u kući Timovog prijatelja s ”ogromnih 5 i pol pjesama”. Ubrzo su ipak snimili demo kazetu s 12 pjesama.
Svirajući po klubovima diljem L.A. i okolice uspjeli su prodati nekih 5.000 primjeraka svog demo albuma što je donekle skrenulo pažnju tamošnje glazbene scene na ove tipove. Dok su svirali na manjoj pozornici ”Lollapalooza 2” festivala primjetio ih je skaut veće komercijalne izdavačke kuće Epic Records za koju su i potpisali prva izdanja. Kasnije potpisuju za Sony etiketu, što su im mnogi čvrsto lijevo orijentirani fanovi zamjerili jer se radi o ”kapitalističkom gigantu”. Rage su se pravdali da tako njihove poruke i glazba stižu dalje nego li su to uspjevali prije, a dobar dio zarađenih novaca su ionako donirali u razne političke i socijalne fondove i organizacije.
Grupa je inspiraciju crpila iz rocka, punka, ranog metala i rapa poput Public Enemyja i Afrika Bambaate, ali i iz djela književnika kao što je Noam Chomsky. Spajanje raznih tipova protestne rime i žestokih izvođenja numera, zajedno s Morellovim virtuoznim sviranjem gitare, čini RATM teškim za svrstati u određeni glazbeni žanr. Čak ako i niste pretjeran ljubitelj Rage Against The Machine ne može se zanemariti da se radi o prodornom crossover pristupu, spoju heavy metal ortodoksnosti, hard-core prodornosti i rap angažmana, zbog čega su podjednako zanimljivi publici sklonoj ”i buci i nauci”. S utjecajima koji se protežu od punkera Bad Brains do Malcolma X-a, Led Zeppelina, Clasha, Martina Luthera Kinga i Che Guevare, zanimljivi su po glazbenoj orijentaciji i ”političkoj korektnosti”, što potvrđuju zajednički nastupi s Bodycount, Public Enemy, Pearl Jam i Porno For Pyros, ili pak sudjelovanje na velikom američkom alternativnom festivalu Lollapalooza.
Sva tri studijska albuma grupe postala su platinasta (”RATM”, ”Evil Empire” i ”The Battle Of L.A.”), a posljednja dva zaustavila su se tek na vrhu službene Bilboardove top-liste, što govori i o zaslugama Rage Against The Machine u približavanju trans žanrovskih slagalica masovnoj publici.
Interesantno je to da je Tom Morellovom otac bio pripadnik Mau Mau gerilaca, koji su oslobodili Keniju od britanske kolonijalne vladavine, te da je Tom završio Fakultet političkih znanosti na Harvardu 1986.
Nitko nikada nije niti bio blizu njihovom otvorenom ljevičarskom aktivizmu - osim srodne im po uvjerenjima grupe The Clash. Mnoštvo prosvjeda i stotine humanitarnih i inih akcija, sviranje pred Wall Streetom gdje ih policija ekspresno odvodi u pritvor. Stajali su i goli na pozornici u Philadelphiji uz zujanje gitara prosvjedujući tako protiv cenzure i dajući potporu slobodi govora. Pomagali su nesebično Zapatistima u Mexicu, borili se za oslobođenje Mumie Abu Jamala, izravno sučeljavali s političarima preko svog ”Radio Free L.A. radija koji se prenosio preko interneta, borili se za prava žena, a često su svu zaradu od prodaje ulaznica davali raznim političkim i socijalnim organizacijama... lista je impresivna.
Na pozornicama je za vrijeme njihovih nastupa uvijek frcala eksplozija emocija, istovremene ljutnje na krivce i ljubavi spram onih koji trpe nasilje, uz pozive na aktivno sudjelovanje i borbu za pravdu, mir i toleranciju, kako u vlastitom, tako i u globalnom životu planete. Mnogi koji su bili na njihovom koncertu u Ljubljani ””Battle Of Los Angeles/Battle Of Ljubljana” u veljači 2000. godine smatraju taj koncert jednim od najboljih koji su ovi koncertni prostori ikada doživjeli. Ako nemate (postoje li takvi?) neki od albuma skupine Rage Against The Machine, preporučamo vam iTunes ili kako god se snašli odabir ovih pjesama: ”Testify”, ”People Of The Sun”, ”Guerilla Radio”, ”Calm Like A Bomb”, ”Bullet In The Head”, ”Vietnow”, ”Sleep Now In The Fire”, ”Born Of Broken Man”, ”No Shelter”, ”Know Your Enemy”, ”Bulls On Parade”, ”Freedom”, obradu Stonesa ”Street Fighting Man”, ”Wake Up” i naravno neponovljivu himnu ”Killing In The Name Of”.
Citat za kraj: ”You can kill a revolutionary, but you can’t kill the revolution” - Zach de la Rocha.
Članovi:
Zach de la Rocha - vokal
Tom Morello - gitarist
Tim Commerford - bas
Brad Wilk - bubnjevi
Diskografija:
1992 – Rage Against The Machine
1996 – Evil Empire
1998 – Live & Rare
1999 – The Battle Of Los Angeles
2001 – Renagades (album obrada)
2001 – The Battle Of Mexico City
2003 – Live At Grand Olympic Auditorium
DVD:
Rage Against the Machine, 1997
Revolution USA, 1999
The Battle of Mexico City, 2001
Live at the Grand Olympic Auditorium, 2003
Link:
www.ratm.com Anton Cvijić / Hrvoje Horvat / Wikipedia
Objavljeno 12.10.2006.