T.B.F. - ”Galerija Tutnplok” ili galerija hrvatske stvarnosti
Album ”Galerija Tutnplok”, četvrti po redu a nastavak uspješnog ”Maxon Universala”, najavila je ”Đita”, singl i hand-made by mobitel video broj kojim je dočarana ljepota odlaska na pučinu morskog prostranstva koju dalmatincima ne treba posebno dočaravati. Za kontinentalce, evo objašnjenja iz prve ruke - Saša Antić: ”Đita je na talijanskom izlet, a mi to kažemo za višednevno ekipno putovanje jedrilicom ili manjim brodom. Spava se na brodu i jede šta se uvati, i pije se more.”
Snimke đite u animaciju primitivne videoigrice uklopili su Veljko Popović i Damir Prizmić, a mnogi su unatoč low-fi tehnici spota samu ideju proglasili jedinstvenom, no manje od toga od TBF-a se niti ne očekuje. Iako bi se naziv novoga albuma mogao dovesti u vezu sa francuskim crtićem ”Pluk Naufragé De L’Espace” i robotom koji ispušta upravo taj zvuk, za TBF-u Tutnplok predstavlja totalno uništenje temeljnih načela i principa svega. Na coveru je skulptura atomske gljive na vrhu koje stoji golfer koji slavi s rukama u zraku. U slobodnom prijevodu ”tutn” možete tumačiti kao da je pukla bomba, a ”plok” kao da je golferu ušla loptica u rupu.
Koncept ”Galerije Tutnplok” pratit će izložba radova dvanaestorice splitskih umjetnika, dok će omot albuma biti ujedno i njezin katalog.
Želja da se proširi saznanje o mladim umjetnicima Splita, TBF planira sa izložbom na turneju dvanaest hrvatskih gradova. Izbor umjetničkih djela za svaku od pjesama sugerirao je profesor Toni Horvatić, a riječ je o maketama, fotografijama, videu, skulpturama, slikama i instalacijama još neafirmiranih talentiranih mladih splitskih snaga.
TBF je poznat po svojoj originalnosti i specifičnim humorom svojih članova, stoga je novi album svakako jedan od najočekivanijih albuma hrvatske glazbene scene. TBF su sasvim opravdano miljenici masa.
O ugođaju pjesama s albuma progovara tekstopisac Aleksandar Antić:
1. Ne znan šta bi reka Pisma u donjem tempu sa kozmičko oceanskim finalem, pokušava reć u formi grafita o svemu pomalo u našoj društvenoj stvarnosti. osim o nogometu, sponzorušama i valjda o još mnogo čemu. Zato se i zove tako kako se zove.
2. Obnova Izgrađena na furioznom rifu, sa zajebanim solom, pisma u kojoj se sve rimuje na ”ove”, govori o svitu moći, dominacije, konzumerizma, na rubu ekološke katastrofe, al’ doće do obnove.
3. Budite kao mi Pisma čudnog ugođaja, takozvana obrnuta pila, ispovijed aktera shizoidnog društva spektakla. Muzički se gradi u intenzitetu i dinamici do velikog finala.
4. Lud za njom Ljubavna pisma akustičnog mediteranskog ugođaja o tihoj patnji momka iz kvarta kojega obuzima strast prema djevojci sa televizijskog ekrana.
5. Fantastična Obična ljubavna priča sa neobičnim završetkom, izgrađena na sampleu Oliverove ’Ća je zivot vengo fantazija’.
6. Đita Rap ekspresija na klasičnoj hip-hop podlozi sa nama najdražim eskapističko-hedonističkim zaključkom.
7. Baze lete Baze ili pošalice, jazzoidna pisma o bazama, o lipim stvarima i o mogućnosti drugačijeg svita, mira, ljubavi i tolerancije.
8. Nema nikoga doma Još jedna ’odjeb je lansiran’ pisma.
9. Crogito ergo sum Poznata Descartesova maksima u mogućoj hrvatskoj varijanti bila bi ’misliti i srati je jedno te isto’. Avangardnijeg muzičkog ugođaja, tekst iz perspektive ravnodušnog tupila i konformizma koji čuči u svima nama.
10. Data Pisma o Dati, liku iz serije ’Zvjezdane staze - Nova generacija’, ustvari, u sferama domaće pop produkcije, promišljanje na temu nadolazeće kiborgizacije svita i etike umjetne inteligencije.
11. Smak Svita Jos jedna ’ništa mi neće ovi dan pokvarit’ pisma.
12. Intropatija Pisma u donjem tempu, ’spojilo se nebo i zemlja’ atmosfere, esej na temu prirode i društva iz perspektive splitskog indijanca.
Korišteni sampleovi: 01. ž. klapa Bile vile; 05. ljubaznošću Croatia Recordsa ”Ča je život vengo fantažija” (Z. Runjić, M. Popadić, N. Buble) - Oliver Dragojević; U 05. odsvirana tema iz pjesme ”U svakom slučaju te volim” (Đ. Jusić).
Sve pjesme svirali i pjevali TBF osim: Prateći vokali na 03 i 10 - Sara Brodarić i Ksenija Varvodić; Glas blagajnice na 05 - Kaća Svedružić.
Stihovi: Aleksandar Antić Muzika i aranžmani: TBF Snimatelj: Luky, Ognjen Pavlović, Luka Barbić Snimano u studiju ”111” i našoj garaži, 2006. - 2007. Produkcija: Luky
TBF: Aleksandar Antić (vokali, skrečevi, sampleovi) Mladen Badovinac (vokali) Luka Barbić (vokali, klavijature, sampleovi) Ognjen Pavlović (bas) Nikša Mandalinić (gitare) Jan Ivelić (bubnjevi)
Na naslovnici: Vojin Hraste / GOLF - A / poliester, željezo, drvo, pur pjena / 350 x 120 x 120 cm GOLF - A fotografirao: Saša Burić Koncept izložbe: prof. Toni Horvatić Idejno rješenje omota: Luka Barbić Likovno oblikovanje: Luka Duplančić / Profesionalci +
”Još živimo u dosta divljoj varijanti kapitalizma, a potražnja za kulturom, bila ona popularna ili visoka, nije tolika niti će ikada biti kao za pivom i nogometom... Kulturnjaci vole da ih se tretira kao zaštićenu vrstu i ne žele shvatiti da je na kraju dana njihov izričaj, bez obzira na granu kulture, samo još jedan proizvod na tržištu, i potrebno je vraški se potruditi da bi svoju zamisao ili djelo podijelili sa svijetom. Ivan Šarar, riječki menadžer i glazbenik (Let3)