FONA 05 INFO
U organizaciji Multimedijalnog centra Rijeka ove će se godine održati treći po redu Festival nove umjetnosti. Ovogodišnja FONA, čija je okvirna tema ”ne-svrstanost” trebala bi dati pregled autora koji su stvarali tijekom 90-tih u Rijeci. Pored poziva umjetnicima, MMC Rijeka - Galerija O. K., raspisuje natječaj na koji se mogu prijaviti svi umjetnici koji žele biti na 3. Festivalu - FONA u Rijeci 2005. Prijave će razmotriti stručni savjet Galerije O.K. te odabrati određeni broj autora / skupina za sudjelovanje. Neki od tih prijavljenih umjetnika bit će pozvani da samostalno izlažu u organizaciji Galerije O.K. u razdoblju 2005 – 2006. Formular Prijavnice i druge informacije možete zatražiti na e-mail: mmc@ri.htnet.hr. Prijavnice se primaju do 15.08.2005.
FONA 05 je već uobičajeno posvećen lokalnoj produkciji - retrospektivom riječkih ’90-ih godina, projektom kojim će se pokušati sistematski predstaviti stvaralaštvo autora koji su djelovali kroz taj period. U određenom smislu to je logičan nastavak prošlogodišnjeg predstavljanja alternativne produkcije ’80-ih koji je namjerno ostao otvoren i (zasad) nedovršen.
Objavljeno 30.06.2005.
DAMIR URBAN NA NIGHTS.COM - ”POSTAJEMO GLUPI AMERIKANCI!”
”...Recimo kad pričam sa mladim bendovima u Rijeci, pa mi kažu eto probat ćemo 6 mjeseci pa ako prođe dobro prođe. I šta da im kažem na to? Kakvih šest mjeseci... i što sa tim? Pa ne slika slikar radi slike, njemu je cilj da slika kao i što ne sviraš radi ploče nego jer ti se valjda svira. A ovo je neki sasvim obrnut put...”.
Pročitajte cijeli (ili ”cili”) intervju s Urbanom i pogledajte fotografije s nastupa 26.06. u Splitu.
Objavljeno 30.06.2005.
LAKO JE OSTATI MLAD
Nakon zaokružene jedne faze glazbene karijere ”Best of” albumom izdanim 2002., riječka skupina En Face objavljuje novi album. Početkom srpnja u prodaji će se naći kolekcija od 10 novih pjesama naslovljena ”Lako je ostati mlad”. Današnju postava grupe čine Sandro Bastiančić-vokal i ak. gitara, Miro Vidović-el. gitara, Alen Tibljaš-bubnjevi, Samir Šverko-bas i Vedran Križan-klavijature.
Sedmi album ove skupine snimao se u riječkom studiju Nene Belana, a mix i mastering je odrađen u Amsterdamu (”Loud Studio” Zlaye Hadžića, poznatog i po radu sa jakim svjetskim grupama, između ostalih i sa Sonic Youth) te nudi pitki pop zvuk i pjevne melodije koje će ponovo približiti En Face starim fanovima i privući nove, smatraju u Dallas Recordsu. Na albumu se nalaze zanimljivi gosti i suradnici, a dodana je i nova verzija pjesme ”Tvoje lice” kojom su En Face nastupali na ”Dori 2004.” uz vokalnu suradnju s Anom Kabalin (Metrobolik).
Na prostoru bivše vojarne na Trsatu snimljen je videospot za pjesmu ”Sretan dan” koja je ujedno i najavni singl. Za snimanje spota zaslužna je provjerena ekipa iz IRS Arta u sastavu, redatelj Igor Modrić i snimatelji Robert Kalčić i Danijel Sorola, dok se za make up pobrinula Aleksandra Zatezalo.
Objavljeno 29.06.2005.