Palach kao muzej riječke alternative?
Prostor riječkog kluba Palach trenutno doživljava transformacije, naime sadašnje interijerno sređivanje prvog dijela kluba prvi su koraci u prilagođavanju prostora za ostvarivanje ideje javne prezentacije zbirke MMC-a i stvaranja muzeja riječke alternative.
Prema istraživanju agencije ’Puls’ Rijeka je prepoznata kao grad alternative, a činjenica je kako se nitko unazad četrdesetak godina nije sustavno bavio dokumentiranjem situacija s riječke alternativne scene, stoga i ne postoji dokumentacija koja to potvrđuje. Kada smo počeli pripremati izložbu ’10 godina MMC-a ususret 40 godina kluba Palach’, trenutno postavljenu u riječkom Muzeju moderne i suvremene umjetnosti, a koja je trebala biti retrospektiva 40 godina djelovanja Palacha, shvatili smo da dokumentacije prvih 30 godina djelovanja kluba gotovo da i nema. Osim što se ponešto nalazi u privatnim kolekcijama gotovo da i ne postoji dokumentacija o riječkoj rock i alternativnoj sceni, tvrdi Damir Čargonja.
Pročelnica Odjela gradske uprave za kulturu Ivanka Persić, kaže kako je Odjel upoznat s ovom idejom, ali kako od MMC-a, nisu dobili nikakvu službenu obavijest, pa se ovdje uopće i ne radi o pregovorima. S Čargonjom sam se čula telefonski, ali do sada nismo dobili nikakvu službenu obavijest. U razgovoru nam je rekao kako želi sačuvati dokumentaciju riječke alternative scene i napraviti muzej cijelog pokreta. Naravno da Grad Rijeka podržava ideju prezentiranja riječke alternativne scene i da ćemo takve ideje uvijek podupirati, ali Čargonja govori o pokretanju muzeja, a svi znamo da je to posao koji nije za diletante, već za stručnjake. Ako nastavi razmišljati na ovaj način morati će angažirati stručnjake koji će se baviti valorizacijom i analizom materijala, a morat će tražiti i suglasnost od Grada, kao najmodavca, ističe Persić za Novi list.
Po nama ideja je više nego dobrodošla ali zahtijeva studiozan pristup koji bi u projekt obavezno trebao uključiti neke ključne poznavatelje tematike poput Velida Đekića, Bojana Mušćeta, Gorana Lisice Foxa, Vave Simčića i drugih. Iako Čargonja tvrdi da ne postoji gotovo nikakva dokumentacija o riječkoj rock i alternativnoj sceni (koju pogrešno izjednačava s Palachom) u suprotno se lako možete uvjeriti ako kliknete na povijest na RiRock.com stranicama.
Anton Cvijić / N. Elezović /
Novi listObjavljeno 16.07.2007.