Calexico - Odlična glazba koja nadilaze sve granice
Calexico, jedan od najneobičnijih i najoriginalnijih američkih bendova koji stiže iz Tucsona, Arizona uspješno spaja svoj zvučni mozaik rocka, countryja, jazza, mariachi glazbe, tex-mexa i i pustinjske psihodelije u jedinstveni gotovo spiritualni americana zvuk s okusom ”bajkovite” američko-meksičke priče glavnog dvojca - Joeya Burnsa i Johna Convertina - 9. rujna objavljuje novi album.
Novo izdanje je naslovljeno ”Carried to Dust” nasljednik je albuma ”Golden Ruin” iz 2006. i izaći će na njihovoj vlastitoj etiketi Quarterstick Records. Na albumu je radila mnogočlana ekipa glazbenika iz faze ”Feast of Wire” koji je objavljen prije pet godina.
Kako su Calexico jedni od miljenika naše redakcije potrudili smo se da pretpremijerno preslušamo novi album ”Carried to Dust” koji već ”nosi” novi singl ”Two Silver Trees” , a isti se može besplatno skinuti u mp3 formatu sa njihove službene stranice www.casadecalexico.com. Ocjena albuma? Kratko i jasno, 10 od 10, Calexico su ponovo u vrhunskoj formi s nepogrešivim osjećajem za nepatvorenu glazbenu estetiku.
Najbliže Hrvatskoj Calexico stiže 8. listopada kada će nastupiti u Beču, a svi oni koji su svjedočili njihovom koncertu u Puli i Zagrebu znaju da je to prava prigoda za upoznavanje s novim albumom i samim bendom tj. dvojcem koji ga je oformio.
Okosnicu sastava, nazvanog po gradiću na razmeđi Kalifornije i Meksika (s američke strane zovu ga Calexico, a s meksičke Mexicali), čine Joey Burns (gitare i glas) i John Convertino (bubanj, udaraljke i klavijature) iz Tucsona u američkoj državi Arizona, dvojac izvanserijskih glazbenika stasao još kao ritam sekcija u kultnim Giant Sand. U glazbi Calexica očit je utjecaj življenja u pustinji pokraj američko-meksičke granice (latino ritmovi, mariachi zvukovi i pedal steel gitare, koji sugeriraju vizure sa širokog ekrana) što sve ostavlja trajan dojam na slušatelja bez obzira na vanjsku temperaturu zraka. U viziji Calexica posebno je izraženo to što njihova razmišljanja i vjerovanja nadilaze sve granice - i kulturalne i glazbene i političke. Njihova glazba često se opisuje kao ”americana” ili alternativni country, a nijedno od toga nije predaleko od istine.
Calexico se napaja na multikulturalnom naslijeđu američko-meksičke granice, a uz dominantne utjecaje iz meksičke i španjolske glazbe slobodno posuđuju elemente američkog jazza i countryja, njemačkih valcera, portugalskog fada, brazilske sambe, argentinskog tanga, jamajkanskog duba i čikaškog post-rocka, a najdalji korijeni tandema Burns-Convertino su u punku. Sve to govori da Calexico bez i najmanjeg problema zadovoljavaju najrazličitije vrste publike: od indie-rockera do ljubitelja world musica koji preferiraju izvanžanrovsku glazbu.
Zbog majstorskog kolažiranja zvuka i bogate ambijentalno-filmične nadogradnje tog ”pustinjskog soundscapea”- svrstavali ih bilo u country noir, bilo u gringo-rock - jedan od dobrih opisa Calexica kaže da bi tako zvučao Ennio Morricone kada bi pisao glazbu za meksički mariachi sastav. Joey Burns i John Convertino sreli su se kada se 1991. godine Burns pridružio bendu Giant Sand, koji je predvodio Howe Gelb, a u kojem je Convertino svirao još od 1988. godine. Malo nakon što se Gelb preselio u Tucson, Burns i Convertino slijedili su njegov primjer i postali mu susjedi. Ondje ih je obojicu obuzela priroda i lokalna kultura.
Calexico su krenuli kao duo proizašao iz ritam sekcije Giant Sanda. No, Burns i Convertino također sviraju gitaru, harmoniku, violončelo, električne orgulje, klavijature, mandolinu, bendžo, vibrafon i marimbu - tako da u Calexico ustvari sviraju ”sve živo”. Prvi album ”Spoke” Calexico je objavio 1997. godine, a latino utjecaji kulminirali su na drugom ”The Black Light”, snimljenom godinu dana kasnije. Treći album ”Hot Rail” izdan je 2000. godine. On je malo poljuljao povjerenje starih fanova, no s druge strane donio im planetarnu popularnost. Četvrti album ”Feast Of Wire” iz 2003. godine kulminacija je svih njihovih iskustava, pa je s razlogom ocijenjen kao vrhunac rada Burnsa i Convertina - tu su tek pokazali svu svoju skladateljsku, aranžersku i glazbeničku umješnost. Pretposljednji ”Garden Ruin” nastavio je putem ”Feast Of Wire” s jačim naglaskom na pop strukturu alt-country pjesama i više ”bendovski” zvuk s manje studijskog eksperimenta.
Calexico su sjajnim nizom izdanja i jednako tako sjajnim koncertima steklih status jednih od najvećih zvijezda američke nezavisne scene, a da zavidan status uživaju i Hrvatskoj dokazali su 2005. u Puli i godinu dana kasnije u Zagrebu. Mogli bi opet - Calexico ovdje ima stvarno veliku i odanu fanovsku fazu koju će novi album ”Carried to Dust” zasigurno obradovati i više nego li su to očekivali nakon nešto mekšeg ”Garden Ruina”.
Sunken Waltz
washed my face in the rivers of empire made my bed from a cardboard crate down in the city of quartz no news, no new regrets tossed a susan b. over my shoulder and prayed it would rain and rain submerge the whole western states call it a last fair deal with an american seal and corporate hand shake take the story of carpenter mike dropped his tools and his keys and left and headed out as far as he could past the cities and gated neighborhoods he slept ‘neath the stars wrote down what he dreamt and he built a machine for no one to see then took flight, first light of new morning
Albumi (odabir): 1997. Spoke 1998. The Black Light 1999. Road Map 2000. Hot Rail 2000. Travelall 2001. Aerocalexico 2002. Scraping 2003. Feast of Wire 2005. In the Reins / Calexico + Iron & Wine 2005. The Book and The Canal 2006. Garden Ruin 2007. Tool Box 2008. Carried to Dust
”Kao građani trebali bi biti više pažljivi, obrazovani i informirani. Upalim TV i vidim odrasle ljude kako se deru jedni na druge i mislim, ako ne povratimo svoju civiliziranost, biti ćemo u nevolji. Emmylou Harris